některé bylinkové recepty
Přípravek z aloe
Stimuluje imunitní systém, podporuje látkovou výměnu, působí jako mírné projímadlo. Posiluje organismus při onkolog.léčbě.
Čajová směs na trnutí rukou a nohou
25 g zlatobýl nať
25 g maceška polní nať
25 g komonice nať
20 g kopřiva list
Šípkový likér.
500 g šípků,
celou kůru z 1/2 citronu a z 1/2 pomeranče,
1 lžíci rozinek,
kousek celé skořice,
3 hřebíčky,
3 kuličky nového koření,
1,5 l pálenky/ vodky/,
250 g cukru,
1/4 l vody.
Čajová směs na bolavý žlučník
Čajová směs na žaludeční a dvanácterníkové vředy
nať vlaštovičníku,
Čajová směs na chronické potíže se žaludkem
Čajová směs na snížení cukru v krvi
Vše stejným dílem:
list borůvky,
fazolové lusky,
Čajová směs na angínu, zánět hltanu a bolest v krku
Čaj proti horečce
1.lipový květ,
květ černého bezu.
Jednu polévkovou lžíci směsi přelijte půl litrem vařící vody. Nechte asi 15 minut louhovat, přeceďte. Můžete osladit medem a citronem. Čaj by se měl pít horký.
Jarní bylinkový čaj
Bylinkový čaj pro zlepšení odkašlávání
2 díly natě tymiánu nebo mateřídoušky,
Bylinkový čaj pro zahřátí
Čaj proti duševní přepracovanosti
Čajová směs se skládá ze dvou dílů natě světlíku, k němuž přidáme po jednom dílu natě úročníku a vřesu. Čaj připravíme obvyklým způsobem a pijeme 2-3krát denně, v případě potřeby i několik dní.
Čaj štěstí podle Messeéquého
Tento čaj se skládá ze stejných dílů natě sporýše, máty a květu lípy. Připravíme a užíváme ho obvyklým způsobem. Čaj snižuje pocit úzkosti, strachu, pomáhá při neuróze, depresi a zlepšuje náladu.
Hysterie a psychické deprese
K jejich odstranění nebo zmírnění dobře poslouží směs stejných dílů natě routy, meduňky a květu pivoňky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vody a necháme přikryté vyluhovat 15 minut. Scedíme a pijeme 1 dl ráno nalačno, zbytek večer před spaním.
Depresivní stavy
Když se nám zdá, že se nám nic nedaří a všechno je špatné, zkusme vymačkat čerstvou šťávu z natě třezalky a užívat třikrát denně lžíci s troškou vody. Můžeme si také uvařit ze 2 lžic nasekané drogy na 1/2 1 vody třezalkový čaj a pít jej ochucený medem a citronem.
Čaj na nespavost
Antidepresivní čaj
Ke dvěma dílům natě dobromysli přidáme po jednom dílu natě třezalky, vrbky a meduňky. Čaj osladíme medem a pijeme 2-3krát denně.
Nebo:
Čaj připravíme ze stejných dílů kořene kozlíku a listu meduňky. Jednu lžíci směsi dáme do 3 dl vody, pomalu ohříváme až do varu a necháme přikryté vychladnout. Pomalu, po částech vypijeme vlažný čaj během 3-4 hodin.
Čaj na zvýšení vitality
Ke dvěma dílům roztlučeného kořene libečku přidáme po jednom dílu natě yzopu, rozmarýnu a vachty. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu ohříváme až k bodu varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, přidáme podle chuti med, citron a 1 dl červeného vína. Pijeme 2-3krát denně i delší dobu.
Jak na pálení žáhy
Zázvorovo - citronové želé na bolesti v krku
...........................................................................................................................................................................
Něco pro naše vlasy
recept proti roztřepeným konečkům
Medová maska:
Smíchejte:
1 lžíci medu
1 žloutek
1 lžíce olivového panenského oleje
Naneste na vlasy a nechejte působit 15 minut, poté opláchněte. Olivový olej je také zdrojem důležitých vitaminů a minerálů. Je známé, že pokud každý den udržíte lžíci kvalitního oleje v puse alespoň 4 - 5 minut, zlepší se vám kvalita vlasů, budou pevnější, zdravější, získají lesk a nebudou vypadávat
Proti vypadávání vlasů
1 polévková lžíce kopřivy a komonice,
1/2 l vody, směs spařit, luhovat 15 min,
1 polévkovou lžíci kopřivy a kořenu lopuchu, vařit celou směs v 1l vody 5 min, vyluhovat do vlažná a přecedit, vlasy splachovat, vmasírovat do pokožky, aplikovat max. 1x týdně, působí též na zhoustnutí vlasů.
Tinktura – 1 litr režné, 1 hrst listů kopřiv, list aloe 2×2 cm (tzn. rozříznout list napůl; aloe týden před odběrem listu nezalévat). 14 dní nechat louhovat. Vtírat do hlavy 3x týdně, týden vynechat, provádět po dobu 6-ti týdnů.
Na problémy vlasové pokožky:
Proti lupům pomáhá zábal z vaječného bílku
Odvar proti lupům z 1 dílu komonice, 1 dílu kopřivy, 1 dílu lopuchu, po umytí promasírovat vlasy vaječným bílkem, nechat uschnout, zabalit a působit do rána, ráno umýt odvarem z bylinek.
Alergii pokožky uklidní mateřídouška, která ničí bakterie, zevně prokrvuje pokožku a navíc krásně voní.
Zanícenou vlasovou pokožku potírejte odvarem nebo olejem ze šalvěje, která má silné protizánětlivé účinky, stejně tak lze použít i výše jmenované bylinky.
Proti lupům a na zpevnění vlasů 1 polévkovou lžíci olivového oleje smíchat 1 žloutkem a šťávou z 1/2 citrónu, vmasírovat do vlasů od kořínků ke konečkům, nechat působit 40 – 60 minut a spláchnout.
Proti lupům vetřít do vlasů šťávu z 6 citronů, vlasy spláchnout studenou vodou.
Na odmaštění vlasů 1 šálek jablečného octa smíchat se 1 šálkem vody a nanes na suché vlasy, nechat působit cca 20 min.
Na odmaštění vlasů a proti torbě lupů nanést na vlasy bílek ušlehaný s citrónovou šťávou
Pro silné a zdravé vlasy nanést zábal z vaječného žloutku nebo zábal z vaječného žloutku, oleje a trochy medu, nechat působit cca 20 min a opláchnout nebo udělat zábal u třetinky piva spolu s vajíčkem, nechat působit cca 30 min a opláchnout.
Pro lesk a sílu nanést na vlasy šálek zvětralého piva a 3 šálky vody, nechat působit cca 20 min a spláchnout.
Na jemné a oslabené vlasy nanést rozmačkané kiwi s citronem, udělat zábal, nechat působit cca 2 hodiny a spláchnout.
Na vysušené a mastné vlasy nanést zábal z 1 lžíce tvarohu zředěného s vodou, nechat působit cca 15 min a spláchnout.
Pro lesklé vlasy rozpustit 1 lžičku medu v 1/2 litru vody, po spláchnutí kůry je možné vlasy opláchnout březovým či šalvějovým odvarem.
Pro hebkost vlasů nanést na ně bílý jogurt, který také vlasy čistí a zjemňuje. Nedoporučuji pro jemné vlasy.
Prti roztřepaným konečkům nanést zábal z olivového, mandlového nebo avokádového oleje či směsí z olivového oleje a trochy medu, nechat působit cca 30 min, opláchnout.
Pro voňavé vlasy po celý den rozetřít v dlaních trochu esenciálního oleje s vodou a vetřít do vlasů.