Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinky a na co se můžou hodit H - K

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

hermanek.jpeg

hermanek2.jpeg

Heřmánek je "všelékem", zvláště u malých dětí. Napomáhá pocení, mírní křeče, působí protizánětlivě, má dobrý vliv na celkový nervový systém, ulehčuje stolici.Heřmánková mast se používá na hemeroidy i k léčení ran. Heřmánkový olej při neuralgiích a loupání v končetinách. Při bolestech očí se na zavřené oči přikládá teplý obklad z heřmánku uvařeného v mléce. Významné je uplatnění heřmánku v kosmetice. Řada kosmetických přípravků obsahuje výtažky nebo silici s obsahem chamazulenu. Jejich účinek na pokožku je regenerační, uklidňující, hojivý a má čistící schopnosti. Heřmánkové koupele zesvětlují tmavé vlasy a světlým vlasům propůjčují lesk i krásnou barvu. Heřmánkového nálevu se také používá k omývání obličeje před a po aplikaci pleťové masky.

HLUCHAVKA BÍLÁ

hluchavka.jpeg

hluchavka2.jpeg

V lidovém léčitelství je hluchavka odedávna oblíbená a používá se zejména ve formě čaje jako prostředek usnadňující odkašlávání při různých onemocněních horních cest dýchacích, zejména u dětí. Mimoto má příznivý vliv na trávení. Dříve se hluchavka používala také při menstruačních potížích a při některých gynekologických chorobách, proti nespavosti a při chorobách močových cest jako slabě močopudný a protizánětlivý prostředek.

CHRPA POLNÍ

chrpa.jpeg

chrpa2.jpeg

Chrpa modrá je zákonem chráněná léčivá bylinka, jejíž sušené květy mají velký význam při léčbě zánětlivých a hnisajících očních chorob. Chrpa modrá má také močopudný a žlučopudný účinek

JABLEČNÍK OBECNÝ

 

jablecnik-strom.jpeg

jablecnik-kvet.jpg

-jablon-.jpg

 Droga má dobrý sekretolytický a odkašlávací účinek při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiálním astmatu a spastické bronchitidě. Odstraňuje křeče, reguluje srdeční rytmus, dobře účinkuje při žaludečních vředech a gastritidě, zánětech střev, průjmech, srdeční arytmii, onemocnění sleziny a jater, zánětech ledvin a močového měchýře. Účinkuje také žlučopudně a s úspěchem se používá při žlučníkových kamenech a žloutence.Lidové léčitelství doporučuje drogu při nechutenství, při nepravidelné menstruaci, hemoroidech, revmatizmu, na pročištění krve, při křečích orgánů dutiny břišní, horečce, zánětech lymfatických uzlin a při hlístech. Ve formě koupelí s odvarem z jablečníku léčíme kožní vyrážky

JAHODNÍK OBECNÝ

jahodnik.jpeg

jahody.jpeg

Odvar z jahodníkových listů se podává při chorobách jater a ledvin, při revmatismu, horečnatých onemocněních a na pročištění krve. Zevně se užívá při zánětu v dutině ústní, k výplachům a koupelím při léčení hemoroidů. Velmi léčivé jsou plody jahodníku jak planých, tak i pěstovaných druhů. Jedí se čerstvé, vyzrálé, při chudokrevnosti, cukrovce, překyselení žaludku, revmatismu, dně, proti žlučovým, ledvinovým a močovým kaménkům, ale i na posílení srdce a nervů. U některých lidí však plody mohou vyvolávat alergii.

JETEL ROLNÍ

jetel-rolni2.jpeg

jetel-rolni.jpeg

Je to léčivka se slabými účinky proti kašli, krvácení, průjmu a také nadměrnému pocení nohou. Jetel rolní využíváme hlavně při průjmech a přidáváme do čajů na zastavení krvácení. Čaj má desinfekční účinky na trávicí trakt, pomáhá při nadměrném vylučování slin, příznivě působí na pankreas a čistí krev.

 JETEL LUČNÍ

jetel-lucni.jpeg

jetel-lucni2.jpeg

Pomáhá při černém kašli, chronických kožních onemocněních i bércových vředech. Nové je nasazení výtažků z listů na ženské potíže při přechodu, návalech horka, náhlém zpocení a stavech vyčerpanosti. Přípravkům z jetele se dělá reklama jako alternativě k tradiční hormonální léčbě. Homeopatické přípravky se ještě příležitostně používají k léčení příušnic (zánět příušních žláz) a katarech horních cest dýchacích

 

JITROCEL KOPINATÝ

jitrocel.jpeg

jitrocel2.jpeg

jitrocel3.jpeg

Jitrocel pomáhá při léčení katarů dýchacích cest, např. při vleklém zánětu průdušek a kašli, odhleňuje, příznivě působí i na trávicí ústrojí a pomáhá při infekcích močového traktu. Zevně se čerstvé rozmačkané listy jitrocele používají na špatně se hojící rány, ekzémy, spáleniny a otoky po bodnutí hmyzem.

 

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

kokska.jpeg

kokoska.jpeg

kokoskaa.jpeg

Kokoška pastuší tobolka se používá při děložním krvácení, při silné menstruaci, dále při ledvinovém písku a nemocech močových orgánů.Zevně se kokoška používá ve formě obkladů nebo k omývání při poraněních, pohmožděninách a zánětech šlach.
 

KONTRYHEL OBECNÝ

kontryhel2.jpeg

kontryhel.jpeg

kontyhel.jpeg

Účinek drogy je především stahující a zastavující krvácení. Užívá se při onemocněních ženských pohlavních orgánů – silná menstruace a zhoršená funkce vaječníků, zánětlivá onemocnění pochvy, výtok a při hemoroidech. Droga má i mírný spazmolytický a močopudný účinek při onemocněních trávicích orgánů, žlučníkové dyskinéze, písku v ledvinách a žlučníku. Zevně se používá ve formě obkladů na špatně se hojící rány, vředy a při revmatizmu. Odvar kontryhelu se používá při rýmě a krvácení z nosu.
 

KOPŘIVA ŽAHAVKA

kopriva2.jpeg

kopriva.jpeg

Kopřiva léčivě působí proti tvorbě ledvinového a močového písku. Při onemocnění ledvin jsou častými průvodními znaky ekzém a silné bolesti hlavy, které v krátkém čase zmizí pitím čaje z kopřiv. Ekzémy mají většinou vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které pročišťují krev. Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástava) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na jarní kůry.

 

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

kostival.jpeg

kostival2.jpeg

Díky své schopnosti regenerovat tkáně se používá při bolestech svalů a kloubů, zlomeninách. Velmi dobře také tiší bolest. Díky těmto dvou vlastnostem je velmi dobrý na bércové vředy, popáleniny i omrzliny. Na zevní léčbu se používá strouhaný kořen, nebo kašička uvařená ze sušeného strouhaného kořene a vody. Na drobné hnisající rány je velmi účinná i kostivalová mast, kterou si lze udělat ze strouhaného kostivalu a sádla. Vnitřně pak účinný při léčbě trávicího traktu
 

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

kozlik.jpeg

kozlik2.jpeg

Podporuje klidný spánek, utišuje stres a úzkostné stavy. Kozlík také zmírňuje příznaky některých nemocí zažívacího traktu.