Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinky a na co se můžou hodit A -D

ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ

 

andelika.jpeg

andelika.jpeg

 Příznivě ovlivňuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje trávení, povzbuzuje sekreci a nervovou činnost, uvolňuje křeče, usnadňuje odkašlávaní a má slabý močopudný účinek. Kořenová droga je odedávna velmi populární a ve středověku se používala i proti moru. Používá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.

BAZALKA PRAVÁ

bazalka2.jpeg

bazalka.jpeg

Je neodmyslitelnou součástí hlavně italské a francouzské kuchyně. Přidává se do omáčky pesto, zeleninových salátů, pizzy, rajčatové omáčky.Odrůdy s červeným listem se výborně hodí ke zdobení pokrmů. Květy je možné použít jako ozdobu na saláty, polévky apod. Lze také konzumovat i samotná semena nebo je přidat do chlebového těsta. Silice se používá k výrobě bonbónů, cukrovinek, pečiva, likéru( chartreuska) a do výrobků k ústní hygieně a kosmetických přípravků.V lidovém léčitelství je bazalka doporučována při nachlazení, zažívacích potížích, nemocech uší nebo jako čaj na trávení a proti zánětům horních cest dýchacích.

BEZ ČERNÝ

bez.jpeg

bez-cerny.jpeg

bez-cerny-2.jpeg

Nálev z květů se užívá při angíně, nachlazení, chřipce, kašli, chrapotu a jako močopudný prostředek. Dobře rozpouští hleny a ulevuje při zanícené sliznici. Má výrazně protikřečový účinek při nemocech střev a močového měchýře. Šťáva z plodů (bezinek) pomáhá při neuralgiích, bolestech kloubů a páteře. Podává se tepelně zpracovaná, neboť čerstvá vyvolává nevolnost. Chceme-li zdůraznit analgetické působení, přidáváme ke šťávě alkohol. Nálev z bezinek se předepisuje pří léčení chronických zánětů horních cest dýchacích.

BORŮVKA ČERNÁ

boruvka-cerna.jpeg

boruvka.jpeg

Pro svůj obsah tříslovin se borůvky užívají proti průjmům. Nejnovější výzkumy prokázaly, že antokyany obsahují vysoké koncentrace látek, které ničí bakterie a viry. Tytéž látky chrání cévy i před škodlivými nánosy, typickými pro kornatění tepen a zpevňují cévní stěny. Proto chrání také před srdečními chorobami a před náhlými příhodami mozkovými. Borůvky mají též příznivý vliv na vidění za šera a léčí záněty. Listy patří mezi důležité drogy proti cukrovce a proti střevním kolikám.Zevně se používá odvar z listů a plodů při zánětech dásní a ke koupelím při kožních onemocněních. Plody mají široké uplatnění též v potravinářství a k výrobě sirupů, zavařenin a ovocného vína.

BRUSINKA OBECNÁ

brusinka-obecna.jpeg

brusinka.jpeg

V lidovém léčitelství se list používá jako složka čajových směsí s močopudným a dezinfekčním účinkem. Při zánětech močového měchýře a močových cest se používá odvar z 10 g řezané drogy na půl litru vody denně. K zamezení nadměrného vyluhování tříslovin je vhodné drogu nejprve nechat určitou dobu ve studené vodě a pak jen krátce povařit a zcedit.Používá se tako jako mírný prostředek při průjmech (odvar) a podobně jako borůvkové listy se někdy používá jako součást pomocných čajovin při léčbě cukrovky a při onemocnění žlučníku.Plody jsou velmi oblíbené ovoce, používané hlavně ke kompotování. Dozrávají od července do září. Obsahují podobné látky jako listy, ale mají navíc větší množství cukrů, barviv a vitamínu C Také obsahují značně vysoké množství kyseliny šťavelové, takže nejsou vhodné při ledvinové dietě.

ČEKANKA OBECNÁ

cekanka.jpeg

cekanka2.jpeg

Droga a přípravky z ní dobře účinkují při akutní a chronické gastritidě, při nechutenství (kořen zvyšuje chuť do jídla a zlepšuje trávení). Má také slabý čístící a močopudný účinek při ledvinných a žlučníkových kamenech. Předpokládá se, že celkově zlepšuje látkovou výměnu. Používá se jako změkčující prostředek při angíně a zánětech horních cest dýchacích, také jako prostředek na zklidnění nervové soustavy. Zesiluje srdeční činnost. Zevně se používá k obkladům při kožních zánětech a vyrážkách. V lidovém léčitelství se droga doporučuje při žaludečních vředech, při onemocnění jater a žlučníku, žloutence, malárii, při tasemnici a roupech u dětí, při bolestech sleziny, při obtížích při močení aj.

ČESNEK MEDVĚDÍ

cesnek.jpeg

cesnek2.jpeg

Jelikož se jedná o velmi časnou rostlinu, nacházejí listy hlavní využití při jarních omlazovacích kúrách. Dáváme je drobně nakrájené na chléb s máslem, sypeme jimi brambory, užíváme je jako koření do polévek, můžeme z nich připravovat salát, popř. upravovat je jako špenát apod.Léčivé využití je podobné jako u česneku kuchyňského, to znamená, že působí jako střevní desinficienc, antisklerotikum, anthelmintikum, karminativum, spasmolytikum, kardiakum, hypotensivum a antiseptikum. Užívají se čerstvé listy nebo česenková tinktura, eventuálně česnekové víno

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ

devetsil.jpeg

devetsil2.jpeg

Droga se užívá proti kašli, při žaludečních křečích a křečích hladkého svalstva vůbec a při dyskinesi žlučových cest. Též se uvádí, že má kancerostatické účinky. Droga se dnes používá velmi málo, neboť farmakologické působení není doposud dostatečně prozkoumáno. Zevně se využívá při hemoroidech, špatně se hojících ranách a křečových žilách.

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ

divizna2.jpeg

divizna.jpeg

Užívá se při zánětlivých chorobách průdušek, při bronchiálním astmatu, při zánětlivých chorobách žaludku a střev a jako potopudný prostředek při nachlazení.Zevně se používá v obkladech na bércové vředy a ke koupelím při hemoroidech. Květy divizny se též používají v likérnictví k aromatizaci likérů.

DOBROMYSL OBECNÁ

dobromysl.jpeg

dobromysl2.jpeg

Dobromysl je typické koření na pizzu, okoření také masa, polévky, těstoviny a bramborová jídla. Čaj pomáhá proti zánětu horních cest dýchacích a nechutenství.