Jdi na obsah Jdi na menu
 


bylinky a na co se můžou hodit R - Z

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

 

rozmaryn2.jpeg

rozmaryn.jpeg

 

Cení se její účinky protikřečové při poruchách zažívání, cholagogní a nervy uklidňující.Předpisuje se v nálevu samotná nebo v čajových směsích. Osvědčila se při žlučníkových potížích, poruchách trávení, střevních kolikách, při nechutenství a jako dezinfekční prostředek při infekcích močových cest. Důležité je správné dávkování, protože vys. dávky působí nepříjemné záněty zažívacího i vyměšovacího ústrojí. Zevně se doporučuje do koupeli jako prostředek dráždící a prokrvující pokožku, který má i dobré dezinfekční vlastnosti, do protirevmatických mazání a k potíráni čela a spánků při migréně. V kosmetice se používá rozmarýnová silice do vlasových koupelí, do mýdel a některých typů kolínských vod. Je také součástí některých bylinných likérů.

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ 

rozrazil.jpeg

rozrazil2.jpeg

Droga snižuje hladinu cholesterolu v krvi, příznivě působí při zánětech močových cest i při kaméncích, při bronchitidě, astmatu či zánětu průdušek, podporuje zažívání, tvorbu enzymů slinivky břišní, je účinným antirevmatikem a patří k tzv. "krev čistícím" drogám a proto je vhodná při nejrůznějších kožních problémech.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ

 

ruze3.jpeg

ruze2.jpeg

ruze.jpeg

 

V lidovém léčitelství jsou sušené i jinak upravené šípky velice oblíbené jako celoroční bohatý zdroj vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám tím, že příznivě ovlivňuje některé enzymatické pochody. Čaj ze šípků je vhodný zejména v období sníženého přísunu vitamínů koncem zimy a v předjaří při tzv. jarní únavě, v období zvýšené spotřevy vitamínů (těhotenství, kojení, horečnatá onemocnění) a při sklonu ke krvácivosti. Dříve se používaly i samotné nažky, zejména při revmatismu a jako močopudný prostředek při močových kaméncích.

RYBÍZ ČERNÝ

 

rybiz.jpeg

rybiz2.jpeg

 

Plody rybízu Vám pomohou proti kašli a zlepší chuť nápojů. Olej ze semen ženám pomůže s problémy v přechodu, při bolestivé menstruaci, bolesti na prsou a stimuluje imunitní systém. Listy Vám zlepší potíže při zánětech kloubů, dně, revmatismu, průjmech, hepatitidě, křečových stavech, zánětech v dutině ústní a při nachlazení. Dále se hodí k dezinfekci moči, zvýšení její tvorby, léčbě močových kamenů a jako čistící čaj

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

 

rebricek.jpeg

 

rebricek3.jpeg

 

 

Již ve starověku se řebříček používal zevně k obkladům a koupelím při zánětlivých chorobách a jako protikrvácivý prostředek. Vnitřně se nejčastěji používá jako aromatické amarum, podporující trávení při žaludečních potížích, průjmech a jako žlučopudný prostředek při chorobách žlučníku, někdy i jako močopudný prostředek. Byly prokázány i baktericidní a antimykotické účinky, navíc uvolňuje křečové stahy průdušek při dětském bronchiálním astmatu alergického původu. Vnitřně se doporučuje zápar připravený ze dvou čajových lžiček řezané nati na šálek třikrát denně. K zevnímu použití lze doporučit zápar, připravený přelitím 10 g (asi 4 polévkové lžíce) 1 l vařící vody a ponechaný asi 15 min. vyluhovat. Používá se ke kloktání při zánětech dásní, ke koupelím při hemoroidech, rozpraskaných rukách, kožních vyrážkách a zánětlivých kožních poraněních.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

 

repik.jpeg

repik3.jpeg

repik2.jpeg

 

Používá se vnitřně i zevně ve formě odvaru, ale dává se například i do mastí. Připravuje se i ve formě bylinného sirupu. Vniřně se dále užívá při lehkých nespecifických průjmových onemocněních a zažívacích obtížích doprovázených nechutenstvím. Zevně se ještě používá k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže, drobných poraněních a hemoroidech.

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

 

sedm.jpeg

images.jpeg

Používá se jako léčivka, přidává se i do bylinných čajů. Květy se proslazují cukrem a vzniká tzv. falešný med. Využívá se při zánětech cest dýchacích. Zevně potom při vyrážkách. Sedmikráska se pěstuje hlavně jako dvouletka, byly vyšlechtěny i kultivary s plnými květy. Barva květů je variabilní - od bílé až po tmavě červenou.

 

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

 

svetlik3.jpeg

svetlik.jpeg

 

Léčivá rostlina Světlík lékařský má antibakteriální a antibiotické účinky, výrazně tlumí oční záněty – zánět očních spojivek, slzného váčku, víček. Rovněž se používá při světloplachosti. Odstraňuje únavu očí při sledování televize, monitoru počítače, při řízení automobilu. Používáme jej vnitřně, ale také zevně,formou obkladů. Je doporučován při zánětech horních cest dýchacích, suchém bronchitickém kašli, senné rýmě. Příznivě působí při jaterních potížích, při poruchách látkové výměny. Zlepšuje trávení, tlumí bolesti žaludku a střev, užívá se při nechutenství. Lze jej podávat jako podpůrný prostředek při duševním přepracování.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

 

salvej.jpeg

salvej2.jpeg

salvej3.jpeg

 

Šalvěj má výborné antibakteriální účinky, výplachy odvarem z této drogy jsou osvědčené například při zánětu dásní, aftech, otocích v dutině ústní a bolestech v krku, zejména u angíny. Po vytržení zubu vyplachujeme ústní dutinu odvarem ze šalvěje, čímž dosáhneme toho, že rána se rychle zahojí a v žádném případě nebude hnisat. Při kožních neduzích jako jsou akné či různé rány nám výborně poslouží vymývání nebo obklady ze šalvěje. Na kloktání, výplachy či obklady si připravíme silný odvar tímto způsobem: tři lžíce drogy dáme do půl litru vody, přivedeme do varu a přikryté necháme louhovat asi dvacet minut. Poté přecedíme. Vlažný čaj držíme v ústech asi pět minut, proplachujeme jím neustále ústní dutinu, aby mohl dobře působit. Obklady si připravíme nejlépe z bavlněné látky namočené do odvaru, přikládáme na postižená místa a necháme působit patnáct minut.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

 

trezalka.jpeg

trezalka2.jpeg

Droga má protizánětlivé a dezinfekční účinky, urychluje metabolismus, má vliv na krevné oběh, na činnost jater a žlučníku. Dále má uklidňující účinky, a proto se předepisuje při nervové vyčerpanosti, migréně, melancholii a duševní depresi. Zevně se používá olejový výtažek k hojení ran, bércových vředů, hemoroidů, omrzlin, popálenin a rozpraskané kůže.Třezalka tečkovaná je rostlina vyvolávající fotosenzibilitu, a proto je zakázáno v průběhu léčby opalování a pobyt na sluníčku.

 

VIOLKA VONNÁ

 

volka-vonna.jpeg

 

Tato voňavá jarní bylinka pomáhá při onemocnění dýchacích cest. Léčí nachlazení a čistí dýchací cesty. Léčí angínu a také nepříjemné afty. Používá se při revmatismu, působí protizánětlivě. Zevně léčí špatně hojící rány a také popáleniny. Violka vonná se často užívá ve formě nálevů nebo lihové tinktury. Z květu fialky si můžete připravit sirup proti kašli.Fialka byla už kdysi součástí bohatých královských tabulí. Lístky a květy violky se kandovaly a jedly jako cukroví. Tato voňavá jarní květina je nejen dekorativní, ale i chutná. Patří mezi jedlé květiny

VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ

 

vlastovicnik.jpeg

 

vlastovicnik3.jpeg

Vlaštovičník je už odedávna považován za všestrannou léčivou bylinu, vhodnou k léčbě nejrůznějších chorob. Ve středověku se používal k léčbě morové nákazy, žloutenky a onemocnění krve. Používal se také na zlepšení zraku a to zejména při šedém zákalu. Zevně se šťáva používala k ošetření bradavic, kuřích ok, strupů, ekzémů a u některých druhů nádorů kůže.

 

 

ZEMĚDÝM LÉKAŘSKÝ

 

zemedym.jpeg

zemedym2.jpeg

 

Snižuje krevní tlak, působí spasmoliticky, brání vzniku žlučových kaménků a někdy spolupůsobí při jejich rozpouštění. Malé dávky tvorbu žluče stimulují, větší dávky tlumí, střední jsou dobrým regulátorem.Droga je močopudná, zlepšuje látkovou výměnu, je výborná při léčbě kožních onemocnění a tiší migrény. Možnosti využití homeopatických tinktur jsou velké, vykazují příznivé účinky i při léčbě nemocí krevního oběhu, zejména žilního, hemoroidů, žloutenky, žlučníkových potíží všeho druhu a dokonce i infarktu. Vysoký účinek je také při kožních onemocněních. Při větším předávkování hrozí nebezpečí vážného útlumu dýchacího centra!!

ZEMĚŽLUČ HOŘKÁ

 

zemezluc2.jpeg

zemezluc.jpeg

Zeměžluč je léčivou bylinou známou již od pradávna. Díky obsahu hořčin výrazně povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Používá se též při chorobách žlučníku a žlučových cest. Užívá se i při krevních chorobách, kdy zlepšuje krevní obraz bílé složky krve. Zeměžluč je také prastarou magickou bylinou, její kouř prý zahání hady. Je vhodná pro lidi , kteří neumí říkat NE . Nechají se často využívat a sekýrovat jinými lidmi .