bylinkové recepty jen pro dámy
Preventivní čaj pro ženy
Skládá se ze dvou dílů řebříčku, k němuž přidáme po jednom dílu heřmánku a kontryhele. Ty co bylinky působí preventivně i léčebně na všechny ženské orgány Pijeme obvyklým způsobem připravený čaj, v sezoně si můžeme vylisovat i čerstvou stavu, kterou užíváme po lžíci třikrát denně. Silný odvar z těchto bylinek se doporučuje i jako přísada do koupele.
Čaj na úpravu menstruace
Ke dvěma dílům natě třezalky přidáme po jednom dílu natě hluchavky a řebříčku. Čaj pijeme 2-3krát denně, týden před očekávanou menstruací až do jejího začátku.
Čajová směs na vyvolání menstruace
Připravíme ji ze stejných dílů natě dobromysli, vlaštovičníku, řebříčku, kontryhele a petržele. Čaj pijeme několik dní.
Čajová směs proti bolestivé menstruaci
Do této čajové směsi dáme stejné díly natě kontryhele, hluchavky, mateřídoušky, řebříčku, květu měsíčku a listu routy. Obvyklým způsobem připravený čaj začneme pít 2 dny před očekávanou menstruací, při bolestech doplňujeme léčbu sedavými koupelemi z řebříčku, heřmánku a kontryhele.
Koupel při křečových menstruačních bolestech
Koupel připravíme ze směsi dvou dílů natě řebříčku a jednoho dílu natě hluchavky. Dvacet lžic této směsi krátce povaříme ve 2 až 3 litrech vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme do vanové koupele a koupeme celé tělo 15-20 minut při teplotě 38 °C, nejlépe před spaním.
Čaj na zánět vaječníků
Připravíme ho ze stejných dílů natě černohlávku, kontryhele, hluchavky a květu heřmánku. I u tohoto onemocnění léčbu dobře doplňují sedací koupele jako v předcházejícím receptu.Můžeme také použít čajovou směs ze stejných dílů květu bezu, heřmánku, řepíku a kukuřičných blizen.
Klimakterium
V tomto období zmírňuje nepříjemné pocity a zmírňuje jeho průběh čajová směs ze dvou dílů natě meduňky, k nimž přidáme po jednom dílu natě třezalky, šišek chmele a semene fenyklu. Čaj připravený obvyklým způsobem pijeme několik dní, vždy v době, kdy jsou nepříjemné pocity intenzivní.